Międzyrzecze Górne 43,
43-392 Międzyrzecze

+48 734 159 387
biuro@altechlan.pl

Klienci indywidualni

Zastanawiasz się jaki alarm do domu wybrać? Poznaj domowe systemy alarmowe. Być może planujesz remont? To okazja, aby wyposażyć budynek w centralę alarmową i czujki. A może nie ma możliwości ułożenia przewodów. Zdecyduj się na alarm bezprzewodowy, bez kabli.

Dobre zamki i drzwi antywłamaniowe na pewno są istotnym elementem ochrony domu, ale jeśli stoi on na uboczu lub wejście do niego nie jest dobrze widoczne z ulicy, włamywacz może spokojnie pracować nad ich sforsowaniem. I prędzej czy później dostanie się do środka. Poza tym nie musi się męczyć z zamkiem i solidnymi drzwiami – łatwiej jest przecież wejść przez okno. Sposobem na utrudnienie mu działania jest wyposażenie domu w instalację alarmową. Już sama informacja o tym, że dom jest chroniony alarmem (tablica z ostrzeżeniem bądź widoczny element systemu alarmowego), często wystarcza, żeby zniechęcić potencjalnych włamywaczy.
System alarmowy składa się z kilkudziesięciu elementów – centrali alarmowej, czujników, sygnalizatorów, manipulatorów które trzeba ze sobą połączyć. Służące do tego przewody przechodzą przez niemal wszystkie pomieszczenia. Z tego wynika największy kłopot z montażem alarmu: nikt nie chce, żeby przewody były widoczne, więc ukrywa się je tak jak w przypadku każdej instalacji elektrycznej najczęściej pod tynkiem. Generalny remont jest więc dobrą okazją do montażu instalacji alarmowej – bruzdy w tynku na przewody można zrobić przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych, które zwykle i tak polegają na naprawianiu, a nawet wykonywaniu tynków od nowa.
Istnieją też systemy alarmowe bezprzewodowe. Czy zatem nie lepiej zdecydować się na taki, zwłaszcza gdy remont nie obejmuje naprawy ścian? Na pewno praca jest wtedy łatwiejsza, ale trzeba brać pod uwagę, że urządzenia komunikujące się ze sobą drogą radiową są drogie, a ich działanie stosunkowo łatwo zakłócić. Wprawdzie można je zabezpieczyć przed zakłóceniami, lecz wtedy trzeba wydać jeszcze więcej. Dlatego warto się zdecydować na takie rozwiązanie tylko w sytuacji, gdy wykonanie instalacji przewodowej jest bardzo trudne i przez to nieopłacalne. Generalny remont domu to zwykle jednak dobra okazja, żeby rozprowadzić przewody i zastosować urządzenia tańsze i sprawiające mniej problemów w trakcie eksploatacji, takich jak choćby wyczerpujące się baterie, które trzeba wymieniać w każdym elemencie bezprzewodowym.